Nosící generace aneb Ohlédnutí jedné prodejkyně

Při jednom mailu, který mi tento týden dorazil, jsem trochu zavzpomínala. Nošení dětí v šátku se věnuji intenzivně od roku 2005 a tak se retrospektiva vyloženě sama nabízela.

Generace z přesvědčení

Když jsem totiž skoro před 13 lety začala nosit své dítě, nosili jen naprostí nadšenci. Nosičská generace z přesvědčení. Ten, kdo se rozhodl nosit, nepotřeboval dlouze přesvědčovat. Prostě věděl. A nebo cítil ;-). Spočítali byste je na prstech jedné ruky. Nosili v jednom šátku a převážně v kolíbkách. Tak málo bylo u nás informací o přirozenosti kojence–nošence. V kolíbkách se miminka nosila minimálně tři čtvrtě roku, tedy do té doby, než se sama posadila. Tato generace neřešila šátky, šátek byl pouhý prostředek k nošení. Konec konců na českém trhu byly k dostání pouze dvě značky šátků – jedny české a jedny guatemalské. O těch druhých ale málokdo věděl. Vlastně o šátcích jako takových málokdo věděl. Jedinou nosičskou a velmi chudou diskuzní skupinu byste našli na rodina.cz. A naživo se nosící maminky daly potkat snad výhradně v pražském A-centru a jeho přilehlém okolí :-).

Generace nadšenců 🙂

Chvíli poté přišla má nejmilejší generace. Užívala si kontakt s miminkem a už pátrala po souvislostech fyziologického nošení a neustále mě atakovala otázkami na vhodnost vertikální polohy. Byla to generace nadšenců. Bylo radostí, ctí a potěšením pro ně pracovat. Založili diskuzní fórum nosenideti.cz a zde diskutovali své nejnovější poznání. Poznání o nošení jako takovém, potřebách nošenců, vlastnostech jednotlivých šátků. Měli již jiné možnosti a jiný výběr, dovážených šátků začalo přibývat jako hub po dešti. Zkoušeli všechno možné, dělali si vlastní názor a psali nadšené recenze. Na všem dokázali vyhmátnout to dobré a nad případnými menšími nedostatky přivírali shovívavě oči. Doslova si užívali nošení, tedy kontakt s dítětem, i 4,5m látky. Pro tuhle generaci byste se jako prodejce nejraději přetrhli. Tolik koncentrovaného nadšení jsem předtím ani nikdy potom nikde nepotkala .

Šátky DIDYMOS - www.didymos.cz

Šátky DIDYMOS – www.didymos.cz

 

Generace negace

Toto báječné opojení ale netrvalo úplně dlouho. Přišla generace negace. Negovala vše české a lovila převážně za vodou. Generace nadšenců byla ráda za každého nového dovozce, který jim zprostředkoval nákup vysněných šátků u nás, bez zahraničního poštovného, s českými návody a českou garancí, ale generace negace to měla přesně naopak. České prostředí jim bylo příliš těsné a bažili po světovosti. A hltali thebabywearer.com. Co se dozvěděli tam, bylo svaté a nebylo třeba to přezkoumávat. V tu dobu se začaly objevovat limitované edice šátků a generace negace je nakupovala s nadějí, že je prodá za vodou ještě dráž, než je v Česku nakoupila. Na šátcích hledali každou sebemenší chybku, která by mohla potencionální hodnotu šátku snížit, a smysl nošení přenesli z dítěte na kus látky. Po americkém vzoru se shlédli v gramážích a edicích šátků. Stejný limitovaný vzor z první edice (várky) se totiž obvykle dal prodat výhodněji než dotkávané kusy.

Někteří prodejci z první a druhé generace tuto prudkou změnu kurzu nedali a své eshopy zavřeli nebo prodali. Najednou neviděli důvod pokračovat. Nerozuměli tomuto vývoji a nedávalo jim smysl prodávat šátky jen pro kus látky. Navíc nebylo lehké zavděčit se věčně nespokojeným zákazníkům, kteří svá rozhodnutí často měnili.

Jednu přednost ale tato generace přece jen měla. I ona bažila dobrat se toho, které úvazy jsou pro dítě vhodné. A když se v nosičské komunitě objevil někdo, kdo vázat zatím neuměl, rádi mu pomohli se do vázání dostat. Stále se začínalo převážně kolíbkami.

Generace následovníků – až do extrému

Ale vývoj nečeká a uhání rychlým cvalem dál a přináší další generaci. Generaci (slepých?) následovníků. Generaci, která si již v sobě vyřešila dilema vertikálního nošení a touží se dočkat uznání svých vědomostí, a proto poznání svých předchůdců ještě zveličí a přibarví. A právě proto se ještě více řeší gramáže a příměsi, zbytečně nadměrné podsazení nožiček, „buřty“ za hlavou miminka a nikdy jim nedostačující šířka sedu nosítek. Vše se posunulo do škodlivého extrému.

Výrobci samozřejmě v reakci na poptávku chrlí další a další „tlusťochy“ a další a další příměsi. Už nestačí 250 g/m2, ale jde se daleko přes 300 g/m2. Výrobců je již jako hub po dešti a výběr je nezměrný. A leckdo se v tom ztrácí.

Šátky DIDYMOS - www.didymos.cz

Šátky DIDYMOS – www.didymos.cz

Počet nosících diskuzních fór na Facebooku bobtná. Už je nespočítáte. Tlusté šátky se doporučují na diskuzních skupinách i maminkám novorozeňat. Co na tom, že nejednu maminku horší manipulace s nepoddajným šátkem od nošení odradí. Hlavní, že budu vypadat jako odborník, když doporučuji to, co hlásá mainstream.

Dát do diskuze fotku se „špatně“ navázaným miminkem se rovná sebevraždě. Tolik odsuzujících příspěvků na jednom místě se hned tak nevidí. Každý má patent na pravdu. Každý, kdo nosí déle jak dva měsíce, se cítí povolán k tomu hodnotit ostatní. Kurzy a větší zkušenosti netřeba. Pokud má někdo jiný názor, je vyloučen.

Zobecňování základních zásad nošení dětí

I nosítka, která se ve stále větší míře prosazují na trhu, neunikají přísnému oku diskutujících. Základní zásady nošení novorozeňat jsou zobecněna na celou dobu nošení a spousta nosítek byla odvržena jako nevhodná. Nic naplat, že k tomu není žádný důvod. Kdo nejde s námi, jde proti nám!

Abych ani této generaci ale neupírala její přínos, zmíním především velké rozšíření myšlenky nošení dětí i mezi běžné maminky, které by o nošení dříve vůbec neuvažovaly. A to doslova do gigantických rozměrů. Členky diskuzních skupin dokáží být zkrátka velmi nakažlivé 🙂.

Generace naděje

Přesto dnes cítím neskutečně velkou naději, když pomalu vidím přicházet zcela novou generaci. Generaci, která je sice zmatena spoustou dogmatických a leckdy protichůdných názorů a rad na internetu, generaci, která je zděšena a znechucena spoustou fanatických výkřiků v nosících skupinách, o to více ale generaci, která znovu začíná chápat podstatu nošení – tedy kontakt s miminkem. A názor si chce opět dělat sama na základě svých vlastních zkušeností. Soukromě jí říkám generace naděje. Je přehlcena značkami, limitkami i gramážemi a hledá opět prostě a jednoduše prostředek na nošení dětí.

Držím jim i nám všem palce, aby tentokrát už nošení znamenalo skutečně nošení. Abychom hledali své kořeny a zdroj láskyplného kontaktu a nesklouzli znovu jen do materiálna v podobě látek.

Není totiž vůbec důležité, kolik šátků vlastníte, jaké gramáže, kolik jste vyzkoušeli příměsí a kolik zvládáte úvazů, důležité je jen to, jestli JSTE TADY PRO SVÉ DÍTĚ.

P.S.: Svým článkem nechci nikoho urazit. Berte jej prosím jako nadsázku, která se snaží vystihnout a vypíchnout mnou subjektivně vnímaný trend, který mi během mých prodejcovských let běžel před očima.

Daniela Šmolíková
Od roku 2005 pomáhám ženám proniknout ke své podstatě a moudrosti a obnovit tak v jejich životě lehkost a radost.
Jsem průvodkyně (sebe)zrozením, certifikovaná lektorka nošení dětí a školitelka Trageschule DIDYMOS, výhradní dovozce šátků a nosítek DIDYMOS do České republiky a na Slovensko a také praktik Access Bars a Théta Healing. Stáhněte si můj e-book zdarma, který Vám pomůže vybrat si šátek na nošení dětí.
Komentáře