O důvodu vzniku šátkového průkopníka – firmě DIDYMOS – už toho bylo napsáno hodně a spoustu informací získáte i přímo na našich stránkách DIDYMOS.cz (např. v článku Příběh DIDYMOS nebo DIDYMOS v běhu času). Ráda bych se s Vámi ale tentokrát vydala do zajímavostí a podrobností, o kterých se v Česku nikde nepíše :-).
Že DIDYMOS začal v 70. letech po vzoru přírodních národů s výrobou krátkých šátků vel. 1 a 2 opatřených na koncích třásněmi, je známé. Oproti Afričankám a jiným národům, které ale vážou děti do jednoho krátkého pruhu látky, hledala Erika Hoffmann, zakladatelka DIDYMOSu, pohodlnější variantu a šátek na rameni překřížila přetažením vnitřního lemu přes vnější. Tak vznikl o něco pohodlnější první DIDYMOSí úvaz na bok. U přírodních národů by se možná neujal, protože křížení o malinko víc omezuje hybnost ruky, ale pro nás Evropanky je jak dělaný.
Batoh se zpočátku vázal s uzlem na hrudi (tedy skutečně žádné křížení pod zadečkem dítěte) a s přetažením vnitřního lemu na ramenech přes vnější lem. Dítě se do šátku vkládalo za pomoci druhé osoby.
Klokánek vznikl jednoduchým otočením batohu dopředu na břicho a opět přetažením vnitřních lemů na rameni přes vnější. Uzel tak vycházel mezi lopatky a nebyl příliš pohodlný.
Na konci 70. let vznikly kvůli mužům, kteří se ve větší míře začali zapojovat do péče o své děti a kteří neradi nosili na boku a uzel mezi lopatkami jim nevyhovoval, delší šátky vel. 3 a 4 (zpočátku ještě s třásněmi, velmi brzy ale získaly typický tvar rovnoběžníku) a nové varianty úvazů Batoh a Klokánek. Tyto úvazy už měly díky delším šátkům uzel pod zadečkem dítěte a křížení na ramenou se nepřeklápělo zvnitřku ven, ale naopak (tedy podtažením vnějšího lemu pod vnitřním, což umožnilo lepší stabilitu dítěte v šátku a lepší přitažení dítěte k tělu nosiče).
Protože se v tu dobu informace ale ještě nesnadno šířily (konec konců svět ještě neznal internet, sociální sítě, YouTube a volně šířená vázací videa), byly úvazy Klokánek a Batoh pro spoustu rodičů tvrdým oříškem. Sama Anna Hoffmann ráda vzpomíná, jak v tuto dobu jako teenager, který se čerstvě naučil psát na stroji, hodiny a hodiny psala zákazníkům rady a odpovědi na jejich dotazy k vázání šátku.
Koncem 80. let představil DIDYMOS šátkování na AFS kongresu (kongres německých laktačních poradkyň). Vyvolalo to velké nadšení a zájem odborné veřejnosti a šátky se dostaly na první univerzitní kliniky a pomohly v šíření klokánkování nedonošeňátek (v tu dobu se ale klokánkovaly mnohem vyspělejší děti než dnes).
Nemožnost snadného učení Klokánka a Batohu na dálku podnítily Didymos k hledání jednodušších variant nošení dětí. Tak vznikl v 90. letech první křížový úvaz Kříž (Kreuztrage®) a šátky vel. 5.
Protože bylo tomuto úvazu ale tu a tam vytýkáno, že nepodrží malé miminko dostatečně pevně do stran, pořídil si DIDYMOS kovovou pannu a začal si hrát s látkou. Výsledkem byl v roce 1995 úvaz Kříž s kapsou (Wickelkreutrage®), který je dodnes nejoblíbenějším úvazem nosících rodičů. A s tím samozřejmě ruku v ruce přišly také šátky vel. 6 a 7 a kromě nich bylo možné si už v tuto dobu nechat u DIDYMOSu ušít delší šátek podle potřeb zákazníka.
A když už jsme u vázání šátků, přidám pro Vaši zajímavost ještě jednu, u nás ne moc známou informaci – první škola nošení (německy Trageschule) vznikla v letech 1994/95. Založila ji Bettina Attenberger, která dnes v Německu vede Trageschule NRW (česky Škola nošení dětí Severní Porýní-Vestfálsko).
V každém případě platí, že DIDYMOS je se svými dnes už skoro 50letými zkušenosti skutečným průkopníkem nošení dětí v Evropě, který určoval a dodnes určuje základní standardy šátků na nošení dětí i základní standardy nošení jako takového.
Šířka šátku, délka, tabulka velikostí, šikmé konce, úvazy Na bok, Batoh, Klokánek, Kříž a Kříž s kapsou a další jsou dědictvím jejich dlouholeté práce a nasazení pro myšlenku potřebnosti fyzického kontaktu mezi matkou/otcem a dítětem. A za to jim patří můj velký obdiv a dík, protože i nám, stejně jako tisícům dalších rodičů, velmi usnadnili každodenní život s miminkem <3.