Nosit začnu až bude moje miminko větší a nebudu se muset bát, že mu tím ublížím.
Také Vás to napadlo? Nošení dětí od narození – jde to vůbec? Není lepší počkat? Máte čerstvé novorozeňátko a zdá se Vám tak droboučké a křehké, že se na něj málem bojíte sáhnout, natož ho navázat do šátku!
Co když ho nebudu umět správně uvázat? – Co když mi při vázání vypadne? – Co když ho tam nebudu umět dobře zafixovat, zakapsovat, podsadit? – Co když mu tím přece jen mohu poškodit páteř? Vždyť je ještě tak drobný/drobná! A navíc v Sama doma přece říkali, že…
Čekáte na vhodnější příležitost. Až bude samo držet hlavičku. Až poleze. Nebo dokonce až bude samo sedět. A miminko zatím berete do náručí jen na chvilku a jen sporadicky a jen naučenými chvaty podle úžasné odborné literatury, přednášky nebo podle toho, jak to učili v Sama doma. Netušíte, že tyto poučky jsou ve světě dávno překonané, jen u nás se drží zažrané pod kůží a poškozují právě se rozvíjející vztah mezi matkou a dítětem a zcela popírají potřeby novorozence – kojence a nošence. Netušíte, že miminko je zejména první dny a měsíce po porodu odkázané na vnímání světa skrze taktilní systém (kůže) a že převážně jen skrze něj se učí poznávat svět. Jaký je. Jestli bezpečný, jemný a láskyplný, nebo naopak chladný, odtažitý a plný samoty. Jestli se mu dá důvěřovat a nebo ne. Již tehdy se totiž buduje základní nastavení člověka a jeho vnímání světa. A samozřejmě důvěra v uspokojování jeho základních potřeb.
Lidská miminka se rodí předčasně. Je to dáno poměry v ženské pánvi a nebývalým rozvojem mozku, které neumožňují hladký porod po plném dozrání prenatálního dítěte. Dítě se zkrátka musí narodit tehdy, když je hlavička ještě tak malá, aby prošla porodními cestami.
To ale znamená, že zbytek vývoje dobíhá ještě po porodu. Zejména první tři měsíce, dokud miminko ještě většinu dne prospí a adaptuje se na život vezdejší, je jeho vývoj opravdu intenzivní. Je to období, které leckteré zvířecí mládě prodělává ještě v bříšku maminky.
Aby se miminko v této době dobře vyvíjelo, potřebuje jeho mozek dostatečné množství adekvátních podnětů z okolí. A právě proto, že má zpočátku plně vyvinuté jen rovnovážné ústrojí a taktilní systém (kůže), přichází k němu tyto podněty v první řadě skrze ně. Lidské mládě zkrátka potřebuje fyzický kontakt. Nošení a houpání. Proto naše lidské pokolení od pradávna své děti nosí, čímž nevědomě oba tyto systémy stimuluje.
Fyzický kontakt je naše ZÁKLADNÍ fyziologická potřeba.
Je jedno, jestli miminko nosíte dostatečně často a dlouho na rukou, většinu dne s ním proležíte v jedné posteli (ne vedle sebe, ale nejlépe když miminko leží mámě na břiše) a nebo jestli se rozhodnete zůstat i po porodu aktivní a užívat si každý den bez omezení a miminko si proto dáte do šátku (i v takovém případě doporučují pomalý nástup, šestinedělí se ne nadarmo jmenuje v němčině „WochenBETT“ – tedy máma i dítě by měli co nejčastěji spolu odpočívat v posteli). Miminku nošením v šátku poskytnete dostatek potřebného kontaktu a uspokojíte tak jednu jeho základní potřebu a navíc Vám zbudou volné ruce na staršího sourozence nebo na vše, co máte a děláte ráda.
Zkuste to a uvidíte, že i takhle malá miminka si nošení umí vyloženě užívat. A já Vám na oplátku garantuji, že i Vy se do nošení zamilujete. Není totiž nic krásnějšího na světě, než cítit své dítě spokojeně odfukovat u Vás na hrudi. I muži tenhle pocit milují a nevyměnili by jej za nic na světě.
Pro nošení novorozených miminek jsou vhodné šátky na nošení dětí nebo nastavitelná šátková nosítka, která se jim optimálně přizpůsobí. Do polstrovaných ergonomických nosítek musí děti teprve dorůst (obvykle jim začínají být akorát kolem 4-5 měsíce).
A pokud už teď přemýšlíte, že přece jen začnete nosit hned a nebudete na nic čekat, nabízím Vám pro snazší orientaci v nabídce šátků na nošení dětí svůj e-book zdarma Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí. Věřím, že v něm najdete veškeré informace, které v tuto chvíli potřebujete.