Adaptace na nošení – Nezvyknu si moc?

Mohu dítě nošením v šátku rozmazlit?

Už 12 let mi na kurzy chodí ženy, které mají jednu velkou obavu – jestli, když začnou nosit, si jejich dítě na nošení v šátku nemůže zvyknout moc… MOC??? Jak MOC?!?

Děti už se rodí zvyklé – adaptované na nošení, mají to v genech. Stejně jako ví, jak se narodit, tak ví i to, že patří mámě na tělo. Ví, jak na to. Nic s tím neuděláme!

Adaptace na nošení

Všimli jste si někdy, že když zvednete miminko, zcela reflexivně přitáhne kolínka k tělu a připraví se na nošení na našem boku? Stačí ho už jen na bok posadit a zapadne tam jako klíč do zámku.

Kirkilionis - adaptace kojence na nošení

Foto, zdroj: Dr. Evelin Kirkilionis – Tragen eines Säuglings – mehr als eine Möglichkeit des „Kindertransportes“

Tam totiž patří naše děti. Ne do postýlky nebo do kočárku. Ale mámě na bok.  Jsou adaptované na nošení a moc dobře to vědí a udělají vše pro to, aby se tam dostaly. Nemohou si zvyknout na něco, co k nim neodmyslitelně patří a co ke svému vývoji skutečně potřebují. Je to jejich

základní fyziologická potřeba.

I maminka potřebuje své dítě nosit

Dodnes se směju při vzpomínce na svoji kamarádku – matku třech dětí – která měla úplně stejnou obavu. Navíc starší dvě děti nikdy nenosila, tak proč by měla začínat zrovna u třetího?!?

Malá Zuzanka si to ale myslela jinak. Moc dobře věděla, kde je její místo. A dávala to mamince náležitě najevo. Jednoho dne pozdě večer mi pípla na mobilu SMSka „Potřebuju šátek. HNED.“ A tak jsem druhý den dopoledne zvonila s vázací panenkou pod jednou paží a šátkem pod druhou u Marušky a šly jsme na věc.

Maruška zkusila navázat na panence, jednou, dvakrát, a pak navázala Zuzanku. Tak, jak to obvykle na kurzech dělávám, doporučila jsem jí, ať teď chvilku chodí nebo se houpe, aby si Zuzanka mohla na novou situaci zvyknout. A tak Maruška chodila kolem velkého jídelního stolu. Obešla ho jednou a Zuzanka si položila hlavičku na její hruď. Když vytáčela třetí otočku kolem stolu, Zuzanka už spokojeně v šátku odfukovala a spinkala jako Budulínek.

Marušce se ulevilo. Její holčička spokojeně spinká! A jak u toho krásně voní! Zcela intuitivně si očichávala hlavičku malé Zuzanky, která ze šátku čouhala. A znovu (tentokrát s blaženým výrazem ve tváři) se ujišťovala, že si malá na to (rozuměj nošení) nemůže zvyknout, protože „na to přece nemá čas ji celý den nosit, když má ještě dvě starší děti, kterým se musí věnovat“.

A v tom jí to došlo! Ještě s hlavou zabořenou do Zuzančiných vlásků zvedla svůj pohled ke mně a s náhlým prozřením se zeptala:

„A nemůžu si na to zvyknout JÁ?!?“

Bingo! Milé ženy a milí muži, ne pro dítě, ale pro nás jako rodiče je totiž nošení návykové. Miminka to mají dobře ošetřeno, aby si zajistila trvalý přísun toho, co jim dělá dobře a bez čeho nemohou být ;-).

Ale koneckonců, nosící období je TAK krátké a uteče rychleji, než Vám bude milé. Za to Vám ručím!

Nezvyknu si moc? Adaptace na nošení

Šátky DIDYMOS – www.didymos.cz

Daniela Šmolíková
Od roku 2005 pomáhám ženám proniknout ke své podstatě a moudrosti a obnovit tak v jejich životě lehkost a radost.
Jsem průvodkyně (sebe)zrozením, certifikovaná lektorka nošení dětí a školitelka Trageschule DIDYMOS, výhradní dovozce šátků a nosítek DIDYMOS do České republiky a na Slovensko a také praktik Access Bars a Théta Healing. Stáhněte si můj e-book zdarma, který Vám pomůže vybrat si šátek na nošení dětí.
Komentáře