Jestli jste se dostali až k tomuto článku, pak se Vás výše uvedené téma nejspíš bytostně dotýká. Rozhodli jste se nosit své dítě, i když možná zároveň s tím ještě hledáte argumenty, proč miminko nosit nebo naopak nenosit. Možná se i bojíte, jestli ho nošením nerozmazlíte. Ale jakmile máte jasno v tom, že šátkovat chcete a budete, pak přichází na řadu daleko „těžší“ úkol. Totiž vybrat šátek na nošení dětí nebo nosítko.
Proč by to měl být těžký úkol, ptáte se? Vždyť přece vybrat šátek nebo nosítko nemůže být nic složitého! A máte pravdu, složitého na tom v zásadě není nic. Pokud ovšem nepodlehnete svodům internetu a nezabrousíte na první nosičskou diskuzi. A pak na druhou a třetí, patnáctou a padesátou. A to, co zpočátku vypadalo tak jednoduše, se najednou před Vašima očima mění ve vysokou horu nových otázek a otazníků, před kterou si s každým dalším diskuzním příspěvkem připadáte čím dál menší a menší. „Kdyby se názory diskutujících mezi sebou aspoň tolik nelišily a někdy si dokonce zcela neprotiřečily!“, říkáte si. A nikde nevidíte začátek natož konec cesty k tomu pravému a jedinému, takřka ideálnímu a především vysněnému šátku.
Pojmy jako délka šátku, vazba, gramáž, materiál, příměsi, zanošenost na Vás začínají vyskakovat i ve snu a pomalu se mění v noční můru. Strach, abyste nekoupili nějaký špatný šátek, se mění ve Vaši každodenní realitu a Vy zcela reálně uvažujete, že se na všechno vykašlete a prostě pořídíte kočárek a budete raději vozit než nosit. Kočárek přece vybere každý. Ten každý důvěrně zná a ví, podle čeho se v nabídce orientovat.
Nebo podlehnete přesvědčivému názoru nosičských diskuzí a pořídíte rovnou pěkně silný šátek, který Vám určitě vydrží po celou dobu nošení, tedy až do cca. 4 let. Po narození miminka ale zjistíte, že to asi nebyla úplně ta pravá volba, protože si s tolika hutným materiálem a nulovými zkušenostmi s vázáním prostě neporadíte. A tak buď rozbijete prasátko podruhé a pořídíte ještě jeden spolupracující šátek, nebo opět nošení vzdáváte.
A nebo si vůbec netroufnete pořídit „opravdický“ šátek na nošení dětí, ale rozhodnete se nejdříve vyzkoušet s jednoduchou obšitou metráží, jestli se miminku bude v šátku líbit. I tenhle případ většinou končí Vaším znechucením z nespolupracujících 4,5 metrů látky a Vaše staré rozhodnutí užívat si blízký kontakt s miminkem bere rychle za své.
Vím to, protože s Vámi tyto situace už 12 let dnes a denně řeším osobně i po telefonu a snažím se Vám pomoci najít východisko z toho zapeklitého bludiště. Pokaždé mě velmi mrzí, že řešíme až následky a Vaše rozčarování, ke kterým by vůbec nemuselo dojít.
Abyste ani jedním z těchto tří scénářů nemuseli projít a zároveň jste nemuseli trávit hodiny a hodiny hledáním a přebíráním relevantních informací, připravila jsem pro Vás jednoduchý a srozumitelný e-book, který Vás výběrem šátku provede krok za krokem.
Podíváme se v něm,
A která kritéria to jsou? To se dozvíte už z e-booku, který je Vám k dispozici zdarma.
Jako bonus Vám nabízím i krátké informační video o šátkování, o šátcích na nošení dětí a o nosítkách, které se mnou natočila Kateřina Tůmová.
Váš nošeneček trochu poporostl a kamarádky z diskuze Vám radí, abyste si už konečně koupila pořádný šátek. Ten Váš stávající na takhle velké dítě prý nevyhovuje. A tak sháníte znova informace a znova pátráte po tom nej šátku, ve kterém se Vám tentokrát snad už definitivně bude nosit dobře. Někdy mi pak i voláte nebo píšete, abych Vám s výběrem poradila. Ale když se spolu chvíli bavíme o Vašich potřebách a preferencích, často se mezi řečí dozvídám, že Vám Váš stávající šátek zcela vyhovuje, nikde Vás netáhne ani netlačí, máte ho rádi a nosíte v něm opravdu bez problémů a vlastně sama nevidíte důvod, proč šátek měnit za jiný.
Ženy, důvěřujte prosím svým pocitům, vždyť Vy víte nejlépe, co je pro Vás a Vaše dítě nejlepší, nepotřebujete na to žádné rady ani žádné diskuze. Stačí, když začnete jen vnímat sebe a své potřeby a přestanete přikládat tak velkou váhu názorům zvenku.
Teprve když zjistíte, že Vám Váš současný šátek z nějakého důvodu skutečně nevyhovuje (a to se samozřejmě může stát, ale také se to nemusí stát vůbec nikdy), teprve pak je čas hledat jiný silnější kus. A nebo třeba ne silnější, ale jinou vazbu nebo příměs. Ne každému totiž vysokogramážní šátky vyhovují.
Vysokogramážní šátky nejsou univerzální rada. Znám spoustu žen, které se po dlouhém zkoušení různých příměsí a gramáží obloukem vrátily na začátek cesty ke středně silným bavlněným šátkům. Ale také znám spoustu těch, které na silné šátky a příměsi nedají dopustit. A víte proč?
Protože každý jsme zkrátka jiný a žádná univerzální rada neexistuje! A dokonce ani při výběru šátku ;-).