Elastické a hybridní šátky na nošení dětí: Jak je vybrat a používat?

Nošení dětí v šátku není jen praktické – umožňuje rodičům mít volné ruce, ale přináší také neocenitelné emocionální výhody dětem. Posiluje citové pouto mezi rodičem a dítětem, pomáhá dětem cítit se bezpečně a podporuje jejich přirozený vývoj.

Nošení dětí v šátku se pro rodiče stává stále oblíbenější volbou a nabízí se proto otázka, jak šátek vybrat (k výběru pevného šátku si můžete stáhnout můj e-book). Dnes ale zaměříme pozornost ještě jinam.

Mezi všemi možnými druhy šátků na nošení dětí tvoří elastické a hybridní šátky samostatnou podkategorii, která se rychle vyvíjí a u které narážíme na spoustu protichůdných nebo dnes už překonaných názorů. V tomto článku se proto podíváme na jejich vlastnosti, rozdíly a správné použití.

Co jsou elastické šátky?

Materiál a základní vlastnosti: Na rozdíl od tkaných pevných šátků jsou elastické šátky vyrobeny z měkké a pružné pleteniny – žerzeje. Najdeme mezi nimi šátky ze 100% bavlny, velmi často jsou s příměsí elastanu, ale také hedvábí, vlny, bambusu aj.

Tyto materiály v kombinaci se způsobem zpracování (žerzej) propůjčují šátkům pružnost, jemnost a schopnost snadno se přizpůsobit tělu dítěte i nosící osoby.

Měkký materiál minimalizuje tlakové body na těle dítěte i nosiče, takže jsou tyto šátky velmi příjemné. O to víc je ale třeba dbát na dobrou techniku vázání, aby bylo nošení ergonomické a dítě bylo látkou dobře podepřeno.

Pro koho jsou elastické šátky vhodné?

  • Elastické šátky obecně jsou vhodné pro děti, které na tlak reagují protitlakem. Tedy hypertonické děti, děti s blokádami apod.
  • Dobrou volbou jsou i pro rodiče, kteří mají velmi citlivá ramena nebo např. zranění ramene.

Kdy nejsou elastické šátky vhodné?

  • Nejsou vhodné pro hypotonické děti (Downův syndrom apod.): Pro děti se slabým svalovým tonusem nebo jinými zdravotními omezeními může být pevný šátek vhodnější díky lepší opoře zad.
  • Pro větší a těžší děti: Pokud dítě překročí doporučenou nosnost šátku (cca 8 kg u elastických a 12-15 kg u hybridních šátků), může být pružný materiál méně stabilní, úvaz při nošení houpe a neposkytuje dostatečnou oporu a nošení je proto méně pohodlné.
  • Při dlouhodobém nošení: Pokud plánujete nosit dítě několik hodin denně, pevný šátek poskytne lepší podporu a rovnoměrněji rozloží váhu dítěte.
  • Pro tanec a cvičení s dětmi v šátku a další outdoorové aktivity: Elastické šátky obecně nejsou pro tyto aktivity vhodné, protože se po zahřátí na těle velmi povolují a neposkytují dostatečnou oporu miminku. Při turistice nebo jiných fyzicky náročných aktivitách jsou proto mnohem vhodnější pevné šátky.
  • Pro horkokrevné rodiče: Pro ty je vhodnější dobře uvázaný pevný šátek, u kterého nemusí mít na sobě tolik vrstev látky.
  • Pro ty, kdo nechtějí pořizovat více nosicích pomůcek: Na rozdíl od elastického šátku si s dobře zvoleným pevným šátkem totiž vystačíte od narození až do konce nosicího období.

Není pravda, že…

elastické šátky jsou vhodnější pro nedonošeňátka než jiné typy šátků. Elastické šátky je samozřejmě možné použít i pro nošení předčasně narozených miminek, ale zrovna tak je možné a doporučované takové děti vázat rovnou do pevného šátku, u kterého, pokud jste nováčci, snáze dohlídáte dobré dotažení.

Historie a vývoj elastických šátků

Nošení dětí je prastará praxe, která má své kořeny v mnoha kulturách po celém světě. Tradiční metody nošení dětí zahrnovaly jednoduché pruhy látky, ručně tkané textilie nebo kožené popruhy, které byly přizpůsobeny lokálním potřebám a materiálům.

Elastické šátky, jak je známe dnes, jsou ale relativně novou inovací. Objevily se na trhu zhruba před 20 lety jako výsledek hledání snadnějšího a intuitivnějšího způsobu nošení novorozenců.

Elastické šátky, jak je pravděpodobně znáte:

Klasické elastické šátky pruží všemi směry (tedy po délce, napříč i po diagonálách), což na první pohled zjednodušuje manipulaci s nimi. Tato pružnost ale vyžaduje pečlivější dotažení a častější dotahování šátku i během nošení (při zahřátí na těle takový šátek povoluje).

Tyto šátky jsou pohodlné jen do cca. 6 – 8 kg váhy miminka, pak už při chůzi hodně „houpou“ a neposkytují dostatečný komfort pro rodiče (těžiště není při nošení stabilní) a ani oporu zad pro dítě.

Na trhu najdeme nepřebernou škálu těchto šátků v různých tloušťkách a šířkách. Některé jsou dokonce tak úzké, že vystačí opravdu jen novorozenci (mají kolem 30 cm na šířku) a některé jsou tak tenké (troufám si říct až průsvitné) a tahavé, že je nikdy pořádně nedotáhnete a nevydrží ani do zmiňovaných 8 kg.

Je dobré myslet i na to, že elastické šátky s elastanem mají o něco kratší životnost, protože elastan časem přestává pružit (stejně jako pletené lemy ponožek s elastanem, které po čase ztrácí pružnost a vytahávají se). Při koupi z druhé ruky je proto lepší dávat si na stav šátku pozor – tyto šátky určitě neodnosí několik dětí po sobě, jak jsme zvyklí u pevných šátků.

Hodně elastických šátků má lemy jen oentlované a ne dvojitě zapošité, jak známe od pevných šátků, takže jsou méně stabilní, drží hůře tvar a rychleji povolí. Většina klasických elastických šátků se prodává jen v jedné délce a delší konce je třeba při vázání několikrát omotat kolem těla.

Kříž s kapsou s hybridním šátkem

Hybridní šátky – vymazlenější nástupce elastických šátků:

Německý výrobce DIDYMOS, který je nejstarší evropskou značkou s více než 50 letou tradicí výroby šátků na nošení dětí, se nechtěl smířit s menší oporou zad dítěte v elastickém šátku a proto se brzy zaměřil na hledání optimální varianty, která by zkombinovala výhody elastických a pevných šátků, tedy jemnost a pružnost žerzeje s dostatečnou oporou zad.

Výsledkem jsou materiály s vyšší nosností a větší stabilitou, které daly kolem roku 2010 vzniknout prvním hybridním šátkům. Tyto šátky

  • pruží po délce jen omezeně (= dobrá opora zad ),
  • mají dvojitě zapošité lemy (= lépe drží tvar v úvazu)
  • a vydrží proto až do 12 kg dítěte, někdy i více.
  • A dokonce je možné vázat je i na záda. Mmch, věděli jste, že úvaz Double Hammock vznikl původně právě jako varianta pro elastické šátky?

Pokud tedy hledáte šátek, který je příjemný jako elastický šátek, ale zároveň dostatečně pevný, aby vám dlouho vydržel a nošení bylo pohodlnější, tak jste u hybridních šátků na správné adrese.

Hybridní šátky má nejen DIDYMOS (DE), ale třeba i Wrapsody (USA), JPMBB/Love Radius (FR), Cocoome (DE) a určitě najdete i další.

Kde jsme dnes:

Dnes je nabídka šátků na nošení dětí bohatší než kdykoli předtím. Elastické a hybridní šátky jsou dostupné v různých barvách, vzorech a materiálech, které odpovídají potřebám moderních rodičů.

Už dávno neplatí, že elastické šátky jsou k dispozici jen v jedné velikosti. Někteří výrobci šijí elastické a hybridní šátky alespoň ve dvou základních délkách, u DIDYMOSu najdete všechny velikosti stejně jako u klasických pevných šátků a dokonce si můžete pořídit i hybridní RingSling.

Tipy na vázání a nošení v elastických a hybridních šátcích

Nejvhodnější úvazy:

Pro klasické elastické šátky nadále platí jako ideální předvázaný úvaz kříž s kapsou navenek se třemi roztaženými vrstvami látky na dítěti. Šátek při vázání nejdříve dotáhneme pevně na těle, jako kdyby se do něj už nemělo žádné dítě vejít, a pak využijeme velké pružnosti materiálu a vložíme dítě do šátku.

U hybridních šátků máte víc možností. V závislosti na váze dítěte a pevnosti šátku můžete vázat i úvazy, které nejsou předvázané a u kterých máte na dítěti jen dvě vrstvy látky. Pokud je miminko lehké a šátek dostatečně pevný, stačí někdy dokonce i jen jedna vrstva. Konkrétně se nabízí úvazy kříž s kapsou navenekuvnitř, dvojitý kříž, smyčka na bok, Double Hammock atd..

Smyčka na bok s hybridním šátkem

Co dodržovat:

  • Opravdu pevné dotažení šátku, aby dítě bylo pevně přitisknuté k tělu rodiče. Tyto šátky nelze dotahovat po pramenech, jak jsme zvyklí u pevných šátků, je třeba dotahovat celý pruh najednou nebo po půlkách šířky šátku.
  • Dobrá opora hlavičky do horní hrany uší.
  • Dobré podsazení (abdukčně-flekční poloha)

Na co si dát pozor:

Na přehřátí v šátku v letních měsících – dítěti může být kvůli vrstvení materiálu větší teplo.

Shrnutí a doporučení

Elastické a hybridní šátky jsou skvělou volbou pro rodiče hledající pohodlný a jednoduchý způsob nošení svých nejmenších. Při výběru dbejte na kvalitní materiál a zdravotní nezávadnost. Pokud si nejste jisti, obraťte se na certifikované lektorky nošení dětí, které vám rády poradí s výběrem i správným vázáním, tak aby vám nošení bylo pohodlné.

Sice to není vidět, ale dnes jsem prubla elastík DIDYMOS Jersey Doubleface Sterne s 11 kg batoletem 2h na adventních trzích. A když výrobce píše, že je do 12 kg, tak vážně nekecá 😉👍🙏. 11 kg bylo úplně v pohodě a pohodlné, ramena si chrochtala pohodlím 👌. Takže pokud se někomu tyhle šátky líbí, tak doporučuju. Mimochodem, nic jemnějšího jsem neměla a že jsem toho za těch 13 let, co nosím, už vyzkoušela 😉.

Z referencí v FB skupině DIDYMOS CZ/SK – Fan skupina
Daniela Šmolíková
Průvodkyně na cestě k vnitřní harmonii a životu plnému možností.
Jsem facilitátor a praktik Access Bars®, Access Energetic Facelift® a Access BodyProcesses® a praktik Theta Healing®, certifikovaná lektorka nošení dětí a školitelka Trageschule DIDYMOS, výhradní dovozce šátků a nosítek DIDYMOS do České republiky a na Slovensko. Stáhněte si můj e-book zdarma, který Vám pomůže vybrat si šátek na nošení dětí.
Komentáře