DidySling – nosítko či šátek s kroužky?

Nosítko DidySling – nošení dětí od narození

DidySling neboli RingSling nebo také šátek s kroužky je naprosto skvělé nosítko. Sama jsem se o tom měla možnost přesvědčit po narození našeho druhého dítěte. V prvních týdnech po narození miminka se dokonce stalo mým nejoblíbenějším nosítkem vůbec.

Vzhledem k jednoduchosti a rychlosti navázání předčilo první týdny dokonce i klasický šátek na nošení dětí, i když z hlediska celého nosícího období přednosti klasického dlouhého šátku na nošení dětí samozřejmě nepřekoná. Ptáte se, proč ho tak chválím?

Jaké jsou tedy jeho výhody?

DidySling - www.didymos.cz

DIDYMOS DidySling – www.didymos.cz

DidySling je primárně určen pro nošení dítěte na boku, ale jde použít i při nošení na břiše nebo na zádech. Při nošení na boku zaujímá miminko zcela přirozeně ideální polohu – s podsazenýma a tak akorát roznoženýma nožičkama. Dá se doslova říct, že tam zapadne jako klíč do zámku a hlavice stehenní kosti se tak naprosto přirozeně dostává do optimální pozice vůči kyčelní jamce. Tím napomáháme správnému vývoji ještě zdaleka nedozrálých kyčlí.

I při nošení dítěte na břiše nebo na zádech (ať už v dlouhém šátku nebo DidySlingu) je možné docílit bez větších problémů správné polohy, ale u novorozence musíte víc myslet na to, aby nedošlo k příliš velkému roznožení nožiček do stran (zejména když mezi nožkama ještě křížíte oba pruhy látky, což u DidySlingu nehrozí).

Velkou výhodou DidySlingu je jeho operativnost. Novorozence často kojíme, přebalujeme (maminky, které praktikují bezplenkovku to ocení ještě víc) a tak je to samé dovnitř a ven ze šátku. Klasický dlouhý šátek musíte pokaždé celý znovu a pečlivě navázat (vycházím z toho, že pro novorozence jsou vhodnější úvazy, které se váží nebo dotahují na miminku; u předvázaného úvazu totiž nikdy nedocílíte tak pevného dotažení). DidySling si naproti tomu navážete jednou a pak ho již můžete nechat předpřipravený. Při každém dalším navázání si ho jen obléknete jako třeba maturitní šerpu a pečlivě dotáhnete. Je to opravdu rychlé a překvapivě snadné.

DIDYMOS DidySling - www.didymos.cz

DIDYMOS DidySling – www.didymos.cz

Je DidySling vhodný od narození?

Dobře dotažený DidySling můžete i u vertikálního nošení použít již pro novorozence. Pokud chcete, můžete hlavičku ještě navíc vypodložit malou poskládanou čtvercovkou nebo IKEA žínkou Krama (ideálně 30×30  – čtverec přehneme na půl a pak v tom samém směru ještě na třetiny, takže dostanete takový ne moc naducaný obdélníček, kterým miminku vypodložíte oblast za krčkem).

Má DidySling vůbec nějaké nevýhody?

A tak v zásadě mohu říct, že jedinou skutečnou nevýhodou DidySlingu je pouze jednostranné zatížení Vaší páteře. Jenže… u novorozeného miminka, které je ještě lehké, tento argument vůbec nepřichází v úvahu (i při jednostranném úvazu se miminko nosí pohodlně jakkoliv dlouho) a u staršího a těžšího batolete můžete DidySling nadále používat jako nepřekonatelné nosítko v situacích, kdy víte, že dítě nebude v šátku dlouho (jezdíte autem, ale na místě potřebujete jen zaběhnout do obchodu, k lékaři apod.; dítě je doma mrzuté a Vy je potřebujete ukonejšit na chvilku, než dovaříte oběd…). Zkušené matky vědí, že takových situaci je vždy dost a dost a nikdy se jim nedá úplně vyhnout. Navíc, co si budeme povídat, i těžké dvouleté batole navázané do DidySlingu se nosí výrazně lépe a pohodlněji než když ho nesete jen na rukou. Při správném navázání totiž většinu váhy dítěte přenesete na boky a samotný šátek dítě již jen udržuje na místě.

Komu tedy mohu nosítko DidySling s klidným svědomím doporučit?

V zásadě všem.

  • Tedy jak rodičům, kteří rádi nosí v dlouhém šátku na nošení dětí (pro ty se z DidySlingu stane nepostradatelné doplňkové nosítko, které rádi využijí po celou dobu nošení).
  • Tak rodičům, kterým je dlouhý šátek z principu nesympatický a již předem jsou rozhodnuti nosit své dítě v některém z pevných ergonomických nosítek (teď nemám na mysli šátková nosítka typu MeiTai, jako je např. DidyTai nebo DidyKlick, která se snadno přizpůsobí i novorozenci, ale skutečně „pevná“ ergonomická nosítka se spoustou přezek nebo suchých zipů :-)). DidySling jim pomůže překonat dobu prvních cca. 3–4 měsíců, kdy ergonomické nosítko ještě tak úplně miminku nesedne.
  • A konečně bude vyhovovat i rodičům, kteří hledají jen příležitostné nosítko na první 3–4 roky a jinak s nějakým větším a dlouhodobějším nošením svého dítěte nepočítají. Navíc, pokud by se stalo, že se jim nošení přece jen zalíbí, vždy si k DidySlingu mohou pořídit ještě dlouhý šátek nebo šátkové nebo ergonomické nosítko. DidySling ani tak nebude v rodině zahálet, své využití si rozhodně najde.

Na výhody a nevýhody jednotlivých skladů na rameni si posvítíme v některém z příštích článků. A podíváme se i na tipy a triky, jak si DidySling uvázat tak, aby byl skutečně pohodlný ;-).

 

Daniela Šmolíková
Od roku 2005 pomáhám ženám proniknout ke své podstatě a moudrosti a obnovit tak v jejich životě lehkost a radost.
Jsem průvodkyně (sebe)zrozením, certifikovaná lektorka nošení dětí a školitelka Trageschule DIDYMOS, výhradní dovozce šátků a nosítek DIDYMOS do České republiky a na Slovensko a také praktik Access Bars a Théta Healing. Stáhněte si můj e-book zdarma, který Vám pomůže vybrat si šátek na nošení dětí.
Komentáře