DidySling neboli RingSling nebo také šátek s kroužky je naprosto skvělé nosítko. Sama jsem se o tom měla možnost přesvědčit po narození našeho druhého dítěte. V prvních týdnech po narození miminka se dokonce stalo mým nejoblíbenějším nosítkem vůbec.
Vzhledem k jednoduchosti a rychlosti navázání předčilo první týdny dokonce i klasický šátek na nošení dětí, i když z hlediska celého nosícího období přednosti klasického dlouhého šátku na nošení dětí samozřejmě nepřekoná. Ptáte se, proč ho tak chválím?
DidySling je primárně určen pro nošení dítěte na boku, ale jde použít i při nošení na břiše nebo na zádech. Při nošení na boku zaujímá miminko zcela přirozeně ideální polohu – s podsazenýma a tak akorát roznoženýma nožičkama. Dá se doslova říct, že tam zapadne jako klíč do zámku a hlavice stehenní kosti se tak naprosto přirozeně dostává do optimální pozice vůči kyčelní jamce. Tím napomáháme správnému vývoji ještě zdaleka nedozrálých kyčlí.
I při nošení dítěte na břiše nebo na zádech (ať už v dlouhém šátku nebo DidySlingu) je možné docílit bez větších problémů správné polohy, ale u novorozence musíte víc myslet na to, aby nedošlo k příliš velkému roznožení nožiček do stran (zejména když mezi nožkama ještě křížíte oba pruhy látky, což u DidySlingu nehrozí).
Velkou výhodou DidySlingu je jeho operativnost. Novorozence často kojíme, přebalujeme (maminky, které praktikují bezplenkovku to ocení ještě víc) a tak je to samé dovnitř a ven ze šátku. Klasický dlouhý šátek musíte pokaždé celý znovu a pečlivě navázat (vycházím z toho, že pro novorozence jsou vhodnější úvazy, které se váží nebo dotahují na miminku; u předvázaného úvazu totiž nikdy nedocílíte tak pevného dotažení). DidySling si naproti tomu navážete jednou a pak ho již můžete nechat předpřipravený. Při každém dalším navázání si ho jen obléknete jako třeba maturitní šerpu a pečlivě dotáhnete. Je to opravdu rychlé a překvapivě snadné.
Dobře dotažený DidySling můžete i u vertikálního nošení použít již pro novorozence. Pokud chcete, můžete hlavičku ještě navíc vypodložit malou poskládanou čtvercovkou nebo IKEA žínkou Krama (ideálně 30×30 – čtverec přehneme na půl a pak v tom samém směru ještě na třetiny, takže dostanete takový ne moc naducaný obdélníček, kterým miminku vypodložíte oblast za krčkem).
A tak v zásadě mohu říct, že jedinou skutečnou nevýhodou DidySlingu je pouze jednostranné zatížení Vaší páteře. Jenže… u novorozeného miminka, které je ještě lehké, tento argument vůbec nepřichází v úvahu (i při jednostranném úvazu se miminko nosí pohodlně jakkoliv dlouho) a u staršího a těžšího batolete můžete DidySling nadále používat jako nepřekonatelné nosítko v situacích, kdy víte, že dítě nebude v šátku dlouho (jezdíte autem, ale na místě potřebujete jen zaběhnout do obchodu, k lékaři apod.; dítě je doma mrzuté a Vy je potřebujete ukonejšit na chvilku, než dovaříte oběd…). Zkušené matky vědí, že takových situaci je vždy dost a dost a nikdy se jim nedá úplně vyhnout. Navíc, co si budeme povídat, i těžké dvouleté batole navázané do DidySlingu se nosí výrazně lépe a pohodlněji než když ho nesete jen na rukou. Při správném navázání totiž většinu váhy dítěte přenesete na boky a samotný šátek dítě již jen udržuje na místě.
V zásadě všem.
Na výhody a nevýhody jednotlivých skladů na rameni si posvítíme v některém z příštích článků. A podíváme se i na tipy a triky, jak si DidySling uvázat tak, aby byl skutečně pohodlný ;-).